آموزش, سرسیلندر

سرسیلندر ها و اجزا آن ها (قسمت اول)

سرسیلندر و اجزا آن

خلاصه ای در مورد سر سیلندر

در ابتدای مسیر شناخت خودرو ها و رفع ایراد قسمت هایی از آن میخواهیم در ابتدا به سراغ موتور خودرو و به صورت اختصاصی به سرسیلندر خودرو برویم که یکی از حساس ترین و پیچیده ترین قسمت های خودرو هم در عمل کرد و همچنین در طراحی و ساخت می باشد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی سرسیلندر ها بپردازیم.

گردش مایع خنک کننده

وظیفه سرسیلندر:

در بالا اشاره کردیم که پیچیدگی سرسیلندر بسیار زیاد است و فقط یک مکانیک با این پیچیدگی می تواند وظایف به این مهمی را انجام دهد.
سرسیلندر که با واسطه واشر سرسیلند به بلوک سیلندر متصل شده است یک فرایند مهم را کنترل می کند و آن هم تفکیک مسیر عبوری مایع خنک کننده ( آب و ضد یخ) ، مایع روان کننده ، مسیر خروج دود و همچنین ورود سوخت و ورود شمع به فرایند انفجار از طریق سر سیلندر انجام میشود که البته این فقط قسمتی از وظایف سرسیلندر ها می باشد.
یکی از وظایف مهم سرسیلندر ها کنترل ورود سوخت و خروج دود از محفظه احتراق می باشد که این وظیفه به واسطه سوپاپ ها – که در مورد آن ها به صورت کاملا دقیق صحبت خواهیم کرد – انجام می شود.


گردش مایع خنک کننده در سرسیلندر:

در ابتدا باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که تا جای ممکن از آب به عنوان مایع خنک کننده استفاده نشود و حتما از ضد یخ ها که سه عملیات مهم – ضد یخ، ضد جوش ، ضد رسوب – را بر عهده دارند استفاده کنید تا سلامت موتور خود را تضمین کنید.
روغنی که در موتور به منظور روانکاری استفاده می شود نیز قسمتی از مسئولیت بار خنک کنندگی موتور را بر عهده دارد.
در سرسیلندر ها با استفاده از فناوری ماهیچه گذاری در ریخته گری محفظه عبور مایع خنک کننده ، روان کننده و مسیر حرکت دود را می سازند، در مورد ماهیچه گذاری در پست های دیگر حتما صحبت می کنیم و بیشتر به این روش می پردازیم اما در این پست به همین جمله که این روش قالب گذاری یک روش قالب موقت می باشد که قالب ها پس از ریخته گری با تخریب ماهیچه ها تخلیه می شوند.
محفظه های عبور مایع خنک کننده، مایع روان کننده و دود در فاصله بسیار کم از یک دیگر ریخته گری میشوند که این نشان دهنده حساسیت بالا در ساخت سرسیلندر ها می باشد که در کارخانه بالین تک با تکیه بر تجربه و علم به روز دنیا توانسته اند این مهم را به بهترین شکل به انجام برسانند و تمامی سرسیلندر های برند تجاری تیون آپ در کارخانه های شرکت بالین تک با بالاترین سطح کیفی ساخته می شوند.

جنس سرسیلندر ها:

سرسیلندر ها عمدتا از دو نوع الیاژ ساخته می شوند. سرسیلندر های الومینیومی و سرسیلندر های چدنی. که سرسیلندر های الومینیومی کاربردی تر و مقاوم تر هستند و در انتقال حرارت بهتر عمل میکنند و امروزه می توان گفت که ریخته گری الومینیوم جایگزین ریخته گری چدنی شده است.
البته تفاوت های دیگری هم در این دو جنس سرسیلندر مانند گاید و سیت های این نوع سرسیلندرها که به صورت مختصر میتوان گفت که در سرسیلندر های چدنی سیت و گاید به همراه سرسیلندر ریخته گری می شوند اما در سر سیلندر های آلومینیومی به صورت سیت فولادی یا متالورژی پودر و گاید برنجی یا فولادی یا متالورژی پودر بعد از پایان فرایند ساخت در سر سیلندر کار گذاشته می شوند که در پست مخصوص گاید ها بیشتر در مورد آن ها خواهیم دانست.
سرسیلندر های تیون آپ نیز که در کارخانه بالین تک ساخته می شوند از جنس الومینیوم بوده اند و با تکنولوژی روز دنیا ساخته می شوند.

سوپاپ ها در سرسیلندر:

یکی از قطعاتی که بر روی سرسیلندر مجموعه کامل نصب میشود سوپاپ های هوا و سوخت می باشد که در هر سیلندر بسته به نوع ماشین میتواند بین دو تا چهار سوپاپ داشته باشد. گاید ها به عنوان راهنمای حرکتی سوپاپ عمل میکند، لقی بین سوپاپ و گاید بسیار مهم می باشد. گاید برنجی با توجه به خاصیت روانکاری آن عملکرد بسیار بهتری دارد. سیت همانطور که از اسمش معلوم می باشد محل نشستن بشقابی سوپاپ می باشد پخ سیت با زاویه بشقابی سوپاپ باید یکسان باشد. برای همین منظور تراشکاران که از سوپاپ های غیر استاندارد استفاده میکنند اقدام به آب بندی (لپینگ) می نمایند. سرسیلندر های مجموعه کامل تیون آپ به گونه ای مونتاژ و آب بندی شده اند که با خیال اسوده میتوان از آن استفاده کرد.
سرسیلندر ها علاوه بر سیت و گاید متعلقات دیگری نیز دارند که در پستی مخصوص به ان ها پرداخت میشود. اما در این پست لازم دیدیم که به یکی از این متعلقات به نام میل بادامک که یک کار بسیار حیاتی انجام میدهد را توضیح دهیم.
پس با ما همراه باید تا بیشتر در مورد میل بادامک ها در سرسیلندر بدانیم.

میل بادامک در سرسیلندر:

یکی دیگر از قطعاتی که در سرسیلندر ها وجود دارد میل بادامک می باشد که عملکرد آن بسیار در سلامت موتور مهم می باشد. میل بادامک ها که در بالاترین قسمت سر سیلندر قرار می گیرند وظیفه هماهنگی بین حرکت سوپاپ ها و پیستون را بر عهده دارند تا یک سیکل کامل در تایمینگ مناسب انجام شود و این فرایند دقیق بین میل بادامک و شاتون با تسمه تایم انجام می شود که در مورد آن در پست تسمه تایم ها به طور کامل صحبت کرده ایم.
میل بادامک مسئول بازکردن سوپاپ ها در زمان مناسب برای ورود سوخت به سیلندر و یا خروج دود حاصل از انفجار و همچنین تنظیم فشار هوا در هنگام تراکم در سیلندر می باشند که تنظیم این مسئولیت بسیار مهم بر عهده میل بادامک می باشد.

ما در این پست سعی کردیم مقداری از اجزا و کارایی سرسیلندر را برای شما تشریح کنیم و امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی را به شما انتقال دهیم.
در ادامه حتما به ایرادات احتمالی قطعات سرسیلندر می پردازیم و سعی میکنیم بیشتر در مورد آن ها و تشخیص ایرادات و تعمیر آن صحبت کنیم.
تیون آپ علاوه بر این که یک فروشگاه کامل می باشد و وظیفه خود میداند که قطعات با کیفیت به دست مصرف کنندگان برساند رسالت آموزش را نیز در شرح وظایف خود می بیند و از همین رو تمام تلاش خود را میکنیم تا کاملترین مرجع اطلاع رسانی و آموزشی در زمینه خود باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.